کتابخانه عمومی «فیروز تشکری» نوجه ده

کتابخانه عمومی تشکری نوجه ده در سوم خرداد ماه سال 1393 با همت خیر بزرگوار جناب آقای فیروز تشکری و همکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان، شورای اسلامی و دهیاری روستای نوجه ده با زیر بنای تقریبی 175 متر مربع مشتمل بر سالن مطالعه، مخزن و سرویس بهداشتی به بهره برداری رسید.
هم اکنون این کتابخانه با 4500 جلد کتاب در زمینه های مختلف، آماده ارائه خدمات در تمامی روزهای هفته به غیر از جمعه ها می باشد.
ساعات کاری کتابخانه:
هر روز هفته بغیر از روزهای دوشنبه و پنجشنبه از ساعت 13:30 ظهر الی 19:30 عصر و روزهای دوشنبه و پنجشنبه از ساعت 7:30 صبح الی 13:30 ظهر
آدرس: شهرستان شبستر - روستای نوجه ده - خیابان عدالت - روبروی ساختمان دهیاری
شماره تماس: 42427580-041 مسئول کتابخانه: خانم ظهری

مسابقه سراسری جشنواره کتابخوانی رضوی

يكشنبه, ۹ خرداد ۱۳۹۵، ۰۶:۲۰ ب.ظ

مسابقه

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد خبر داد:

شیوه‌نامه اجرای جشنواره کتابخوانی رضوی ابلاغ شد

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد، از ابلاغ شیوه‌نامه اجرای جشنواره کتاب‌خوانی رضوی به استان‌های سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، جشنوارة کتابخوانی رضوی هرساله به مناسبت سالروز میلاد حضرت علی‌بن‌ موسی‌الرضا(ع) و حضرت فاطمه معصومه‌(س) و هم‌زمان با دهه کرامت، توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، با همکاری بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این جشنواره اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با حضرت امام رضا(ع) و شناسایی، معرفی و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر مرتبط با فرهنگ رضوی است؛ مسابقه کتابخوانی رضوی از سری برنامه‌های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) می‌باشد.


با ابلاغ شیوه‌نامه اجرای کتابخوانی رضوی به استان‌های سراسر کشور، محمد اله‌یاری فومنی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیرامون فعالیت‌های این نهاد در ششمین جشنواره مسابقه کتابخوانی رضوی اظهار داشت: پس از دریافت پیشنهاد دبیرخانه جشنواره بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) و موافقت دبیرکل محترم نهاد با برگزاری مسابقه از سوی نهاد، نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، با حضور اعضای اتاق فکر این جشنواره که از میان مدیران ارشد و صاحب‌نظران حوزه کتاب و کتابخوانی هستند، تشکیل و نظرات کاربردی و تخصصی ایشان به‌منظور اجرای هرچه بهتر این رویداد مبارک فرهنگی دریافت شد.

 

آغاز توزیع کتاب‌های مسابقه کتابخوانی رضوی در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور

 

وی افزود: با حکم دبیرکل محترم، مدیران کل کتابخانه‌های عمومی به‌عنوان دبیران ستاد استانی اجرای جشنواره منصوب شدند. شیوه‌نامه شرکت در ششمین جشنواره کتابخوانی در دبیرخانه این جشنواره در اداره‌کل فرهنگی نهاد طراحی و با امضای دبیرکل محترم به استان‌ها ابلاغ شد؛ کار توزیع کتاب‌های جشنواره از هفته گذشته در بیش از 3250 کتابخانة نهادی و مشارکتی سراسر کشور آغاز و 30 سازمان و ارگان‌ فرهنگی کشور در اطلاع‌رسانی این جشنواره یاریگر ما خواهند بود. شایان ذکر است، هر سه عنوان کتاب مسابقه با حدود 65 درصد تخفیف در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت؛ همچنین فایل PDF کتاب‌ها نیز به زودی در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.

 

مسابقه کتابخوانی رضوی همسو با هدف نهایی نهاد مبنی بر ترویج فرهنگ کتابخوانی

 

اله‌یاری با بیان اهداف این جشنواره همچون ترویج سیره و فرهنگ رضوی، آشنایی بیشتر کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها با سبک زندگی رضوی، آن را در جهت هدف نهایی نهاد مبنی بر ترویج فرهنگ کتابخوانی دانست و تصریح کرد: پس از برگزاری پنج دوره گذشته جشنواره کتابخوانی رضوی، با توجه به رسالت نهاد در ترویج فرهنگ کتابخوانی و ظرفیت‌هایی مناسب برای این همکاری، به پیشنهاد دبیرخانه این جشنواره و تصویب دبیرکل، نهاد کتابخانه‌ها برای همکاری با ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی پیش‌قدم شد؛ بر این اساس تلاش می‌کنیم با به کارگیری همه ظرفیت‌های نهاد و کتابخانه‌ها به مثابه میدان عمل، در مسیر ترویج فرهنگ منور رضوی و تحقق منویات رهبر انقلاب (مدظله‌العالی) گام برداریم.

 

ارائه 3 عنوان کتاب متناسب با گروه‌های مختلف سنی در جشنواره کتابخوانی رضوی

 

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌ها درباره تفاوت برگزاری ششمین دور از مسابقات کتابخوانی رضوی با سال‌های گذشته، تصریح کرد: نخستین ویژگی جشنواره این است که برخلاف سال‌های گذشته که تنها یک کتاب برای مسابقه معرفی می‌شد، امسال پس از بررسی‌های انجام شده، سه عنوان کتاب برای گروه‌های مختلف سنی انتخاب شد، تا تمامی افراد بتوانند با توجه به سن و توانمندی خود در مسابقه شرکت کنند. این آثار عبارت است از: کتاب «دوست مهربان کبوترها»، نوشته مجید محمدی، انتشارات بوستان کتاب (ویژه کودکان)؛ کتاب «اعترافات غلامان»، نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (ویژه نوجوانان)؛ کتاب «امام علی‌بن موسی‌الرضا(ع) » تألیف و انتشار بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی(برای جوانان و بزرگسالان).

 

ویژگی‌های شاخص این دوره جشنواره؛ مشارکت خانوادگی، دقت در انتخاب منابع و خلاقیت در اجرا

 

وی اضافه کرد: دیگر ویژگی قابل توجه این دوره، امکان مشارکت خانوادگی در مسابقه کتابخوانی است. علاقمندان ضمن اینکه می‌توانند بر اساس شرایط سنی به صورت انفرادی در مسابقه شرکت کنند، این امکان را دارند که در قالب اعضای یک خانواده نیز بسته سه عنوان کتاب را تهیه و با ارسال پاسخ در قالب پاسخنامه‌های خانوادگی، برگزیده جشنواره شوند. جایزه ویژه بخش خانوادگی، به 8 خانواده در چهار گروه تعلق می‌گیرد.

 

اللهیاری همراهی دلنشین تمامی اعضای خانواده، دقت در انتخاب منابع، گزینش سؤالات و خلاقیت نهاد در اجرای این جشنواره را از عوامل بهبود کیفیت این دور از جشنواره رضوی دانست.

 

معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی در خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای ایجاد هماهنگی میان استان‌های سراسر کشور گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که در دبیرخانه جشنواره مستقر در ستاد نهاد (اداره‌کل فرهنگی در معاونت توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی) انجام شد، شیوه‌نامه اجرای استانی جشنواره کتابخوانی رضوی(علیه‌السلام)، در 16 ماده، 25 بند و شش تبصره به مدیران کل استانی که به حکم دبیرکل محترم نهاد، به‌عنوان دبیران ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی منصوب شدند، ابلاغ شد. همچنین علاوه بر هماهنگی با سازمان‌ها و نهادها، توصیه‌های لازم برای بهر‌ه‌گیری از سایت‌های مطبوعات و مراکز صدا و سیمای استان‌ها به ستادهای استانی ابلاغ شد.

 

وی در خصوص شیوه انتخاب استان‌های برتر اظهار داشت: سه استانی که از لحاظ شاخص‌های کیفی و کمی مد نظر کمیته برنامه‌ریزی و اجرایی و همچنین در بهره‌گیری از ظرفیت‌های دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های دیگر برترین امتیاز را کسب و در اجرای این مسابقه همسو با اهداف نهاد عمل کنند، به عنوان «استان برگزیده» معرفی می‌شوند؛ در اختتامیه این مراسم، که در نهاد کتابخانه‌ها برگزار می‌شود، همزمان با اهدای جوایز به برگزیدگان از استان‌های برگزیده نیز تقدیر خواهد شد؛ به منظور اجرای هر چه بهتر این جشنواره، ادارات کل استانی مجاز به تشکیل کمیته اجرایی استانی نیز هستند.

 

کتاب‌ها و سؤالات این مسابقه از طریق کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور و فایل PDF آنها نیز از طریق پرتال نهاد به آدرس www.iranpl.ir  در دسترس است؛ علاقمندان شرکت در این مسابقه می‌توانند تا تاریخ 20 تیرماه 1395، پاسخنامه را به نزدیک‌ترین کتابخانه عمومی تحویل و یا به نشانی الکترونیک razavi@iranplir ارسال کنند. لذا امکان شرکت در این مسابقه برای همه فارسی‌زبانان و مریدان حضرت علی‌بن موسی‌الرضا(علیه السلام) در سایر کشورها نیز فراهم است؛ آیین اختتامیه این جشنواره و معرفی برگزیدگان همزمان با دهه کرامت برگزار خواهد شد.


  • روابط عمومی کتابخانه تشکری نوجه ده

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی